Prijava za odrasle

Kako se prijaviti u Hemayat?

1) Prijava: Osobe se mogu licno ili telefonski za vreme radnog vremena (Po/Sr/Pe 08:00-13:00 sati, Ut/Cet 13:00-17:00 sati), ili preko E-Maila (anmeldung@hemayat.org) da se prijave. Za prijavu upotrebite list sa podatcima koji se nalazi u listi kod  ANMELDUNG

2) Informativni razgovor: nakon prijave mi vas posle izvrsnog vremena, moze nekoliko nedelja da potraje, pozivamo telefonski uvezi termina za prvi razgovor. Prvi razgovor traje 50 minuta, po potrebi mozemo vam i tumaca ubezbediti. U slucaju da koristite medikamente, ili posedujete nalaze od psihijatra, zamoljavamo da za prvi termin ponesete spisak svih medikamenata i sve psihiatrijske nalaze zbog dubljeg uvida u vasu tematiku. Dakle, na prvom sastanku dolazi iztraga dali je Hemayat u vasem slucaju uopste adekvatna ustanova i sta konkretno mozemo da vam ponudimo.

3) Cekanje psihoterapijskog mjesta: nazalost se za psihoterapiju moze poduga cekati, ali postoje i druge ponude kao na primer: pokretna terapija, psihoterapija u grupi ili klinicno-psiholosko savetovanje. U kriznom slucaju omogucavamo razgovor sa nama.koji mozete preko naseg sekreteriata sa nama da zakazete. Za psihijatrijska lecenja termini se cekaju izmedju 2 i 8 nedelja. Ako se u tom vremenu vas broj telefona ili adresa izmijeni, zamoljavamo vas da nas uvezi toga obavezno informisete.

4) Pocetak terapije: HEMAYAT stupa u telefonski kontakt sa vama kad terapija moze da pocne. Psihoterapija je jednom nedeljno i individualno, po osobi razlicito zna da traje. Psihiatrijski termini stupaju u vecim razmacima izmedju 2 i 8 nedelja.

Kako moze Hemayat pomoci?

1.Psihoterapija: Glavni cilj psihoterapije je da smanji ili ukloni dusevne tegobe, da pruzi pomoc u zivotnim krizama ili da zdravlje pobojsa. Sadrzaj lecenja se prvenstveno bazira na razgovorima. U zavisnosti od psihoterapijske metode moze se tretman uz pomoc telesnih vjezbi ili kreativnog rada podrzati. 

Psihoterapijsko lecenje se u osnovi jednom nedeljno odrzava i traje 50 minuta. Kolicina terapeutskih tretmana zavisi od strucne odluke terapeuta, koja se zajedno sa klijentom donosi. 

Po potrebi postoji mogucnost da se psihoterapija u Hemayatu sa specialno obrazovanim tumacem na vasem materinim jeziku odrzi. Svi terapeuti kako i tumaci su zakonski obavezni da sa svim sadrzajima poverljivo postupaju.

2.Psyhiatrijska lecenja: odgovarajuci lekovi mogu pojedine simptome kao naprimer: nesanica ili bezvoljnost da ublaze. Ovaj tretman moze neposredno pred psihoterapiju ili paralelno uz nju da se koristi. Hemayat upucuje pacijente ka psihiatrima ili ih informise gde se adekvatna pomoc moze dobiti. 

 

3.Terapeutsko fizicko vjezbanje u grupi: Grupe su po muskom i zenskom rodu podeljene. Jedan trener i jedan terapeut vode grupu.  Poznato je da fizicko vjezbanje pobojsava zdravlje i doprinosi sveukupnom blagostanju; posebne vjezbe mogu doprinijeti boljem spavanju kao i ublazavanju bolova i strahova. Tako ucesnici uce sta im dobro cini i kako mogu sami sebi da pomognu.

4.Umjetnicka terapija: nekada je nemoguce izgovoriti ono sta nam je se izdeseavalo. Mogucnost koju nam umjetnicka terapija pruza jeste da izrazimo nasa unutrasnja osjecanja na jedan poseban nacin. Uz pomoc kreativnog rada sa glinom, drvetom i bojama se stvarajau slike i skulpture, sto uz proces sopstvenog stvaranja ojacava samopostovanja i licne resurse.

5.Siatsu: Siatsu je telesna terapija koja je kod Hemayata u kombinaciji sa psihoterapijom dostupna. Za razliku od klasicne masaze ostaje klijenat kod tretmana obucen. Kod bolova, napregnutosti i kod poteskoca sa spavanjem, pokazalo je se da je Siatsu od pomoci i utice pozitivno na sobstveni osecaj tela.

Gdje Hemayat nemoze pomoci?

HEMAYAT nezaposljava pravnike niti socialne radnike. Dakle nasa ustanova ne pomaze pri trazenju stanbenog prostora, zaposljena, kod porodicnih pitanja kao i trazenja azila. Ali vam omogucavamo adrese ili informacije savjetovalista koje su specijalizovane za ove oblasti. Na osnovu nasih vremenskih resursa nismo uvijek u mogucnosti da vam u akutnim slucajima i krizama budemo na raspolaganju. U hitnim slucaju postoji mogucnost da se obratite na sledecu adresu (pogledaj dole).

Adrese za hitne slucaje

Veoma nam je zao, da u kriznom momentu nemozemo da pruzimo hitnu uslugu, u tom slucaju obratite se na sledece adrese:

“Socialno psihiatrijska hitna sluzba”

Sozialpsychiatrischer Notdienst

„Akutna psihiatrija“

Akutpsychiatrien

Sta znaci Trauma?

Pod psihickoj „Traumi“ se podrazumjleva nekontrolisani,(po zivot-) preteci dozivljaj, odnosno dusevne povrede koje mogu da izazovu  takozvane sekundarne traumatske poremecaje: Nista vise nije kao sto je nekada bilo. Doticni se mogu osecati izmenjeni, mogu da imaju strahove, poremecaj spavanja, nocne more ili telesne tegobe. Postoji mogucnost da su poneki razdrazljivi, agresivni ili imaju teskoce sa koncentracijom. Takve tegobe i problemi se znaju pojaviti veoma kasno – kada je doticna osoba vec u Austriji.

Najcesci traumatski sekundarni poremecaji su pretezno posttraumatski stresni poremecaj, angsioznost i depresija.

Traume mogu dovesti do raznih reakcija i simptoma. U daljem tekstu se opisuju najcesci simptomi i tegobe. Ako vise nabrojanih simptoma se cesce pojavljuju, velika je vjerovatnoca, da se radi o trauma sekondarnom poremecaju tako da se posjeta strucnjaku preporucuje.

  • ponavljajuca, stresna sjecanja na traumatske dozivljaje: oni se mogu u obliku nocne more, navalentnim sjecanima ili flesbekova ukazivati. Ponekad se moze osoba osecati kao da se nekadasnja desavanja  upravo sada ponavljaju i desavaju, tako da se osoba nalazi u nemogucnosti  da ih razlikuje od stvarnosti.

 

  • izbegavaju se mjesta, misli, osjecanja i situacije koje na traumu podsjecaju.
  • osoba ima poteskoce da zaspe ili prespavaju; oni su plasljiviji, zastraseni, razdrazljiviji i imaju tegobe sa unutrasnjem smirenjem. Tesko im pada prihvacanje novih informacija, koje im otezavaju koncentraciju i orientisanje
  • cesto se doticni povlace, pate od osecaja beznadja, praznine, nemilosti. Osecaji srama i krivice takodje mogu se pojaviti
  • ponekad se mogu pojaviti neobjasnjivi bolovi, vrtoglavica ili mucnina za koje nepostoje medicinska objasnjenja; uvecani osecaj gladi ili sitosti znaju biti primjetljivi
  • kod nekih osoba ovi opterecujuci simptomi mogu da prouzrokuju uvecanu upotrebu stetnih substanci, kao na primer alkohol, nikotin i konzumacija ilegalnih substanca.