Prijava za djecu i adolescentnu djecu

Kako se prijaviti u Hemayat?

1) Prijava: Osobe se mogu licno ili telefonski za vreme radnog vremena (Po/Sr/Pe 08:00-13:00 sati, Ut/Cet 13:00-17:00 sati), ili preko E-Maila (anmeldung@hemayat.org) da se prijave. Za prijavu upotrebite list sa podatcima koji se nalazi u listi kod  ANMELDUNG

2) Informativni razgovor: nakon prijave mi vas posle izvrsnog vremena, moze nekoliko nedelja da potraje, pozivamo telefonski uvezi termina za prvi razgovor. Prvi razgovor traje 50 minuta, po potrebi mozemo vam i tumaca ubezbediti. U slucaju da koristite medikamente, ili posedujete nalaze od psihijatra, zamoljavamo da za prvi termin ponesete spisak svih medikamenata i sve psihiatrijske nalaze zbog dubljeg uvida u vasu tematiku. Dakle, na prvom sastanku dolazi iztraga dali je Hemayat u vasem slucaju uopste adekvatna ustanova i sta konkretno mozemo da vam ponudimo.

3) Cekanje psihoterapijskog mjesta: nazalost se za psihoterapiju moze poduga cekati, ali postoje i druge ponude kao na primer: pokretna terapija, psihoterapija u grupi ili klinicno-psiholosko savetovanje. U kriznom slucaju omogucavamo razgovor sa nama.koji mozete preko naseg sekreteriata sa nama da zakazete. Za psihijatrijska lecenja termini se cekaju izmedju 2 i 8 nedelja. Ako se u tom vremenu vas broj telefona ili adresa izmijeni, zamoljavamo vas da nas uvezi toga obavezno informisete.

4) Pocetak terapije: HEMAYAT stupa u telefonski kontakt sa vama kad terapija moze da pocne. Psihoterapija je jednom nedeljno i individualno, po osobi razlicito zna da traje. Psihiatrijski termini stupaju u vecim razmacima izmedju 2 i 8 nedelja.

Kako moze Hemayat pomoci?

1. Psihoterapija za djecu i adolescentnu djecu: Glavni cilj psihoterapije je da ublazi ili ukloni zdravstvene tegobe, da pruzi pomoc u zivotnim krizama ili da zdravlje pobojsa. Jedna od najvaznijih osnova je da se djeci i adolescentima omoguci jedan siguran prostor u kome mogu opterecujuce sadrzaje da iskazu i povjere. Jedna od najbitnijih metoda, posebno kod male djece su igrice kroz zajednicko druzenje.

Psihoterapijski tretman se u osnovi jednom nedeljno odrzava i traje 50 minuta. Kolicina terapeutskih tretmana zavisi od strucne odluke terapeuta. Po potrebi postoji mogucnost da se psihoterapija sa specialno obrazovanim tumacem odrzi. Svi terapeuti i prevodioci su zakonski obavezni da sa svim sadrzajima poverljivo postupaju – kako prema roditeljima tako i prema starateljima. Da bi jedna dobra saradnja mogla da se obistini, moguci su razgovori i sa roditeljima/starateljima.

 

2. Psihoterapija i umetnicka grupna psihoterapija za djecu i adolescentnu djecu:

U zavisnosti od uzrasta i potreba, se djeca i adolescenti dele u vrsnjacke grupe. Na taj nacin se omogucava upotreba razlicitih radni metoda kao naprimer: kreativni rad sa glinom, drvetom, kamenjem ili bojicama; takodje je moguce ucestovanje u kazalistu, eksperimentisanje sa muzickim instrumentima ili pricanje pricica. Taj proces stvaranja sluzi i pojacava sopstvene resurse i samopostovanje – cime mogu da odkriju svoje sposobnosti. Kroz igru i zabavu u grupi, djeca razvijaju osecaj za zajednicu i razmenjuju svoja iskustva.

Gdje Hemayat nemoze pomoci?

HEMAYAT nezaposljava pravnike niti socialne radnike. Dakle nasa ustanova ne pomaze pri trazenju stanbenog prostora, zaposljena, kod porodicnih pitanja kao i trazenja azila. Ali vam omogucavamo adrese ili informacije savjetovalista koje su specijalizovane za ove oblasti. Na osnovu nasih vremenskih resursa nismo uvijek u mogucnosti da vam u akutnim problemima i krizama budemo na raspolaganju. U hitnim slucaju postoji mogucnost da se obratite na sledecu adresu(pogledaj dole).

Adrese za hitne slucaje

Veoma nam je zao, da u kriznom momentu nemozemo da pruzimo hitnu uslugu, u tom  slucaju obratite se na sledece adrese:

Hitna psihijatriska ambulanta za djecu i maloletnu djecu:
Fakultetska Klinika za djecu- i adolescentnu djecu (AKH): Währinger Gürtel 18-20, 1090 Wien, Südgarten KJP, Ebene 05;(Nivo 05); Hitna Ambulanta je non stop za akutne psihiatrijske probleme djece i maloletne djece, izuzetno u akutnim krizama i opasnosti suicida, otvorena. U tom slucaju mozete bez termina u Ambulantu za vriema radnog vremena da dodjete, samo se javite na salteru. Posle 16:00 sati vazi ovaj broj telefona: 01 40400-61184

Ambulanta za djecu i adolescentnu djecu Rosenhügel: Riedelgasse 5, 1130 Wien, Pavillon C; telefonska prijava potrebna: 01 880 00-339 svakog radnog dana od 13:30-15:30 sati, ili u hitnim slucajevima 24 casa akutna Ambulanta.

Psihiatrijski Ambulatorium za djecu i adolescentnu djecu (PSD): Wolkersbergenstraße 1 (KH Hietzing), Pavillon 14, Eingang Versorgungsheimplatz, 1130 Wien, Telefon 0676 8118 53359, 0676 8118 53348, 0676 8118 53427, Tdermini: od ponedeljka do cetvrtka od 11 – 19 sati

Boje-Ambulatorium za djecu i adolescentnu djecu u kriznim situacijama:
Telefon 01 406 66 02 Tdermini: od ponedeljka do petka od 09 – 14 sati

Sta je trauma i kako se moze kod djece i maloletne djece pokazati?

U Nekontrolisanim i po zivot opasnim situatcijama dolazi do dusevnih povreda koje se oznacavaju kao psiholoska „Trauma.“ Maloletnici koji su bili prinudjeni da bjeze iz ratnog podrucja su cesto bili konfrontirani sa nasiljem, ili su bili licno zrtve nasilja. Maloletne izbeglice bez pratnje se nalaze u izuzetnoj situaciji gdje su podpuno nezasticeni. Dodatno uz to mogu djeca sekundarno od Traume njihovih roditelja biti opterecena: roditelji koji su teske dusevne povrijede i traumatizacije opasne po zivot prezivjeli, cesto nisi u mogucnosti sopstvenoj djeci da pruzu dovoljno potrebne paznje i njeznjosti. Djeca dozivljavaju strahove, nervozu, depresivna stanja i poremecaje spavanja svojih roditelja.

Najcesci simptomi koji kod djece ukazuju na traumu su:

  • Djeca se povlace, podsticu povecanu potrebu za blizkosti ka roditeljima oni su plasljivi, izprepadani, cesce placu
  • U igri pokazuju na primer nasilne situacije koje cesto odglume i insciniraju
  • Djeca prestaju da komuniciraju Ili razvijaju tikove; nocu pri spavanju moze doci do male i velikie nuzde u krevetu
  • cesto se djeca zale na telesne tegobe kao stomacni bol, glavobolja ili mucnina
  • tesko im pada koncentracija ili se odvija tegoba na pamcenje novih informacija

 

 

 

Najcesci simptomi kod adolescenata koji na traumatizaciju se mogu pokazati su:

  • ponavljajuca, stresna sjecanja na traumatske dozivljaje: oni se mogu u obliku nocne more, navalentnim sjecanima ili flesbekovima ukazivati. Ponekad se moze doticni osecati kao da se ti nekadasnji uzasni dogodjaji upravo sada desavaju i nalazi se u nemogucnosti da ih razlikuje od stvarnosti.
  • izbegavaju se mjesta, misli, osjecanja i situacije koje na Traumu podsecaju.
  • doticni imaju poteskoce da zaspe ili prespavaju; oni su plasljiviji, zastraseni, razdrazljiviji i imaju tegobe sa unutrasnjem smirenjem. Tesko im pada prihvacanje novih informacija, koje im otezavaju koncentraciju i orientisanje
  • cesto se doticni povlace, pate od osecaja beznadja, praznine, neradosti. Takodje se mogu osjecaiji srama i krivice mucno da pojavu.
  • kod nekih osoba ovi opterecujuci simptomi mogu da prouzrokuju uvecanu upotrebu stetnih substanci, kao na primer alkohol, nikotin i ilegalne substance.
  • uz to dodatno dolazi smetnja nekontrolisanih licnih impulza, samopovredjivanje kao i pomisao na suicid